Mine favoritt-hageblogger

Litt artig ide eller bare latterlig?

Dette med vannelement i hagen har plaget meg endel. Et must, naturligvis, jeg forstår det, men jeg har liksom ikke fått dreisen på det her på Kuretoppen. Orker ikke å styre med pumpe og renseanlegg og klor og what-not. Tre små spredte fuglebad var liksom så lagt jeg klarte å strekke det. I morges fikk jeg imidlertid men ‘plutslig frigjørende tanke’: på et ødemarksområde på tomta, et sted der selv ugresset er i tvil om vitsen med å oppholde seg, der kunne det kanskje være mulig å legge an et lavambisiøst vannspeil av noe slag?

Jeg sjokket avgårde til Bauhas, kjøpte fem lette sement-urner i ulik størrelse samt et par poser med pyntestein, sjokket hjem igjen, la dekkeduk i bunnen, satte urnene oppå, fylte dem med vann fra hageslangen og strødde pyntesteinene omkring så langt det rakk. Enkelt og greit. Jeg er GANSKE fornøyd med resultatet, men det skurrer litt og jeg lurer på hva som kan forbedre det slik at jeg blir helt sikker på at dette var en lur ide. Det er mulig jeg skal ta det som et tegn at ektemannen da han så dette ferdig stilte følgende serie med spørsmål: 1) Hva er dette? 2) Hva skal man bruke det til? 3) Hva kostet det? Siste spørsmål var det minst konfronterende. Når jeg ser på installasjonen fra terrassen (det er derfra det er lettest å se det) slår det meg at det kan ligne litt på et lakseoppdrettsanlegg. Alle råd og tips som kan bidra til å dreie dette prosjektet mer i retning av intensjonen mottas med takk! (P.S. Jeg innser at det kan være vanskelig å se størrelsesordene på vannspeilet mitt uten at det er med noen gode referansepunkter å sammenligne det med. Men hver pybtestein er på størrelse med en liten fyrstikkeske, så kummene er rimelig store og det hele strekker seg ca 2 1/2 meter målt fra venstre mot høyre på bildet.)
Vannspeil

6 kommentarer tilLitt artig ide eller bare latterlig?

  • Randine

    Jeg tror du har laget et oppdrettsanlegg for Rumpetroll for å få frosk og padder i hagen…

    • trinewa

      Hahaha, det har du sikkert rett i, Randine! Heldigvis er jo jeg en stor fan av padder og frosk, så skulle feks padda Edward eller noen av hans etterkommere trives i oppdrettsanlegget er jo det en aldeles utmerket bieffekt! Nyt sommerdager i den fine hagen din! Hilsen Trine

  • Hei. Dette er så absolutt artig 🙂 Du kunne jo gjort enda mer ut av det også – ved å sette det mer i fokus… I forskjellige høyder på steiner eller stubber kanskje, og la det ruve litt som et eget ‘focal point’ i hagen.
    Ha en deilig dag 🙂

    • trinewa

      Takk for det, Fagertun! Det med ulike nivå skal jeg jammen se om jeg kan få til! Det minste fatet står allerede høyere enn de andre, på en Stein. Men ett av de store kan også løftes opp. Jeg går på leting etter en egnet Stein nå med det samme! Ha en strålande sommerdag, du også!

  • Hei, jeg måtte le av spørsmålene du fikk 🙂 Jeg synes det er en god idé, men alt avhenger selvsagt av hvordan det oppleves fra terrassen, mtp om lyset speiler seg sånn at dere ser at det er vann. Selv om det vel er for dybt til fuglebading, kan det jo tenkes at fuglene kommer dit for å drikke. Og så tror jeg det er lettere å se hvordan det egentlig funker når det har gått litt tid og naturen rundt har omfavnet installasjonen – tror det blir riktig fint!

  • Astri waaktaar

    En som kan tenkes å bli kjempeglad er din insektsetende venn Edward i veksthuset, han har nå plutselig fått flere paddefat til hele familien!!

    Ellers synes jeg denne installasjonen er spennende som den er. Nå blir det spennende å se hvilke brukere som etter hvert dukker opp.

    Hilsen Astri

Legg igjen en kommentar

Du kan bruke disse HTML-elementene

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>